Mehmet AĞIRGAN

Mehmet AĞIRGAN

Mehmet AĞIRGAN | 1 Aralık 1945 - 29 Aralık 2016

Erzin-Hatay'da 1945 yılında doğdu. İlk ve Orta Okulu Erzin'de, Lise'yi Hatay'da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik ve Tarih Bölümleri'nden (Kütüphanecilik Esas, Yeni Çağ Tarihi ve Umumi Türk Tarihi) 1970 yılında mezun oldu. Çeşitli kuruluşlarda memur ve yöneticilik yaptı. Edirne SSK Hastanesi ve Edirne İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Edirne Valiliği, Ozan Ağacı, Yöre, An a, Oluşum ve Anadolu Simav dergilerinde şiirleri ve yazıları yayınlandı. Edirne Yerel Tarih Grubu, Edirne Kent Konseyi ile Edirne Kültür ve Sanat Derneği kuruluş çalışmalarında görev aldı. Halen bu dernek ve kurumlardaki çalışmalarına devam ediyor. Yazarımız yaşamı boyunca dernek ve kurumlardaki görevi başında bulunmuştur.

1999 Ocak ayı itibariyle yayınlanmaya başlayan kültür, sanat ve edebiyat dergisi olan, "Ozan Ağacı Dergisi"ni eşi ve oğlu ile birlikte başlangıcından bugünlere çıkarıyor. Derginin 85. sayısı (2012-Ocak-Şubat) yayınlandı. Dergi, 2009-Ocak Şubat ayı 67. sayısı itibariyle İnternet ortamında yayınlanıyor. Edirne Hudut Gazetesi'nde 2003 Mayıs ayında başlayan araştırma yazıları (“Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi, T.C.Hükümetleri, Trakya İlleri ve Sayıların Dili" ile "Türkiye'de Kadınlarımız ve Cumhuriyet Dönem inde Edirne'de Kadınlar" ve "Geçmişten Günümüze Trakya Üniversitesi" seri yazıları) yanında köşe yazarlığını da devam ettiriyor. Bugüne kadar; pek çok gazete ve dergilerde araştırma, sempozyum, panel, makale ve köşe yazıları yayınlandı. İlesam üyesi olup, halen Edirne il Temsilciliği görevini de yürütmektedir. Edirne Televizyonu'nda (ETV) 2008 yilı itibariyle eşiyle birlikte "Kültür, Sanat ve Edebiyat" isimli kültür programının yapım ve sunumunu üstlendi. Ayrıca, Edirne Fotoğraf Sanatçıları Derneği üyesi olup, hobi olarak amatörce Fotoğraf Sanatı ile de uğraşıyor. Edirne Gazeteciler Derneği tarafından 2010 yılında düzenlenen "22.Yıl Basın Başarı Yarışması"nda, "Tahmis Meydanı" isimli seri yazısıyla Araştırma İnceleme dalında birincilik ödülü aldı. Bugüne kadar çeşitli Üniversiteler'de düzenlenen ve kitap olarak yayınlanan, 20 ayrı Sempozyum ve Kongreler'de bildiriler sundu.

Tekirdağ, Kırklareli, 2001 Edirne Şairleri ve İstanbul Pera Palas Antolojileri'nde şiirleriyle ve özgeçmişleriyle yer aldı. İhsan Aşık tarafından Resimli ve Metin Örnekli olarak hazırlanan "Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi" isimli 10 ciltlik biyografi eserinde özgeçmişi yayınlandı.

#Eserleri

  • Sevginin Rengi - Şiir-2006
  • Edirne Sevdalısı Mehmet İlhami Ertem - Biografi. 2008
  • Cumhuriyet Döneminde Edirne Valileri - Araştırma.2012
  • Geçmişten Günümüze Trakya Üniversitesi - Araştırma.2012
  • Bütün Yönleriyle Erzin - Araştırma.2012

Telif Hakkı 2021. Tüm Hakları Saklıdır.