ERZİN AMBLEMİNİN ÖYKÜSÜ

#ERZİN AMBLEMİNİN ÖYKÜSÜ

1984 yılındaydı, Ankara’da öğrenciyken babam aradı ve Erzin Amblemi Yarışması açıldığını söyledi. Son sınıftaydım, aynı zamanda bir reklam ajansında çalışıyordum. Çok amblem – logo çizdim ama konu Erzin olunca oldukça heyecanlandım. Önce eskizler çizdim, çok değişik eskizler vardı. Ambleme bakınca ‘’Erzin’’ olmalıydı. Su kemerleri, Burnaz, Yeşil, Narenciye ve bol güneş. Amanoslar, Karıncalı, İçme, Ilıca da vardı ama çok karışacaktı.

Kararımı verdim. Tek bir çalışma gönderecektim. Şohler kağıt üzerine önce kurşun kalemle, sonra rapido kalemle çizgiler, arkasından guaş boya ile renklendirmelerle orjinalini, yani şimdiki amblemi yaptım. O zaman bilgisayar yoktu. Vardı ama masa üstü yayıncılık yoktu. Basic, kobol gibi komutla çalışan yazılımlar vardı. Windows henüz icat edilmemişti, Mac’ler (Apple) piyasada yoktu. Adobe Photoshop, Freehand, Adobe Illustratör hiç yoktu. Kağıt üzerine, gönye, pergel, cetvel yardımıyla çizdim, guaş ile renklendirdim. Amblemde İssos Su Kemerleri açıkça bellidir. Denizin arkasından yeşillik fışkırır, Turuncu daire güneşi ve narenciyeyi simgeler.

İki orjinal yaptım, ikisi de aynı çalışma. Erzin’e gönderdim. Bir süre sonra babam aradı ve benim amblemin birinci seçildiğini söyledi. Rahmetlinin sevinci benimkinden daha fazlaydı. Ben de çok sevindim tabii ki. Erzin’e geldim. Diğer orjinali babam çoktan çerçeveletip dükkana asmıştı. Ödülü almak üzere babamla beraber belediyeye çıktık. Yarışmayı açan dönemin başkanı rahmetli Sıtkı Kara idi. Sıtkı Kara bey beni tebrik etti, çok beğendiği belliydi. Tam hatırlamıyorum ama yirmi lira gibi bir ödül verildi. Kayıtlarda vardır. O parayla Ankara’ya döndüğümde bir kot pantolon ve mont aldım. Ödülün tam karşılığı şimdi iyi bir pantolon ve mont :)

Yıllar sonra belediyede çalışan Remzi Karakayalı bey aradı, amblemi digital ortama aktarmamızı istedi. Severek yaptık tabii ki. Aynı amblemi bilgisayarda kardeşim Cengiz yaptı ve gönderdik. Şimdi Erzin’in her yerinde bu amblemi görmek beni çok mutlu ediyor. Daha sonra Erzinspor, Erzin Narenciye Festivali amblemleri ve afişleri, Erzin mandalinası ve portakalı markası için amblemler, Erzin Voleybol Kulübü amblemi, Erzin Gönüllüleri Derneği amblemi ve Erzinli birçok şirketin, kuruluşun amblemini, logosunu, tasarımlarını severek çizdim.

Erzinli olmak güzel bir duygu.

Hüseyin Ertaç

Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Teknoloji Tasarım bölümünü bitirdi. Öğrencilik yıllarında Er Ajans’ta Sanat Yönetmeni olarak çalıştı. Düzce, Kaynaşlı İlköğretim Okulu ve Kaynaşlı Lisesi’nde Teknoloji Tasarım – Resim – Sanat Tarihi öğretmenliği yaptı. Sabah Gazetesinde Grafiker, Hürriyet Gazetesi’nde Ankara Reklam Sorumlusu, İzmir’de Ege Tv ve Gazete Ege’de Reklam Koordinotörü olarak görev aldı. Ankara’da Prograf markasıyla kendi reklam ajansını kurdu. 2013 yılında memleketi Erzin’e döndü ve yerleşti. Mesleki çalışmalarına Grafik Tasarımcı olarak devam etmektedir.

  • Ankara Reklamcılar Derneği (ARD) 2002-2004 dönemi ikinci başkanı.
  • Beşiktaş JK Kongre Üyesi 2003
  • Anadolu Beşiktaşlılar Derneği 2002 – 2004, 2006 - 2008 Yönetim Kurulu üyesi,
  • Erzin Gönüllüleri Derneği 2014 – 2017, 2019 – 2021, 2021... Dönem Başkanı.

Telif Hakkı 2021. Tüm Hakları Saklıdır.